Enerjimizi Boşa Harcadığımız 5 Şey

Gün içerisinde iş, okul, ev, spor, çocuk gibi birçok farklı konu ile enerjimizi harcıyoruz. Hayatımızda birçok konu gerekli olduğu kadar bazıları da bir o kadar boş, gereksiz, yorucu ve sıkıcıdır. Bunlar günlük hayatımızda enerjimizi alarak bizi gereksiz yere yorar. Enerjimizi boşa harcadığımız 5 şeyi sizler için derledik.

Şikayet etmek

 

Şikayet etmek, başkalarının şikayetlerini dinlemek enerjinizi boşa tüketmenize sebep olan bazı durumlardandır. Şikayet etmek aslında normal bir durumdur. Ancak bunu bir yaşam tarzı haline ya da alışkanlık haline getirmediğiniz sürece. Hiçbir çözüm olmamasına rağmen bir şeyler hakkında sürekli şikayet etmek, hayatımızı önemli derecede olumsuz etkiler ve enerjimizin boşa gitmesine sebep olur.

Gereksiz konular hakkında tartışmak

Tartışmak çoğu zaman görüşlerinizi paylaşmak, başka fikirlerden yararlanmak için çok iyi bir yoldur. Bakış açımız genişler, yeni fikirler ediniriz. Ancak bazı tartışmalar yolundan sapar ve çoğu zaman gereksiz konular için tartışıldığı anlaşılmaz. Kendinizi yormaya değmeyecek tartışmalar için enerjinizi harcamamanız gerekmektedir. Bu tarz tartışmalar genellikle tatsız sonuçları doğurmaktadır.

Devamlı endişelenmek

Bir şeyler hakkında devamlı düşünmek ve o konular için endişelenmek de kafa karışıklığına yol açabilir. Kafanıza takılan “ama” ve “eğerler” sizin sürekli endişelenmenize ve aynı konu üzerinde kafanızı yormanıza neden olur. Endişelenmek, kafanıza takılan sorunun doğru cevabını bulmaya çalışırken yanlış yollara sapmanıza neden olabilir. Bu da enerjinizi yanlış yere yönlendirmenizi neden olur ve boşa harcar.

Onaylanma ihtiyacı

Çoğu zaman yaptığımız işlerin, söylediğimiz sözlerin onaylanmasını isteriz ve karşı taraftan doğru şeyler yaptığımıza dair onay almaya çalışırız. Diğer insanların sözlerimizi, davranışlarımızı, bizi beğenmelerini ve onaylamalarını beklemek de enerjimizi boşa harcayan bir diğer konudur. Çünkü bu beklenti ve süreç başlı başına yorucudur. Bu şekilde davranmak sadece vaktimizi boşa harcamamıza neden olmaktadır.

Hayata odaklanmamak

Günlük hayatın koşuşturması, iş yaşamının stresi, okul, ev, aile vb. birçok konu, hepimizin fiziksel ve ruhsal sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu stres, zamanla hayatımızı doğru yönlendirecek konulara odaklanmamızı engeller ve yaşam enerjimiz zamanla yolundan sapar. Hayatımızı doğru noktalara yönlendirmek, geleceğe emin adımlarla ilerlemek ve özellikle de sağlığımızı korumak çok önemli.

 

Kaynak : https://www.iyihisset.com/yasa/kariyer/enerjimizi-bosa-harcadigimiz-5-sey