Yeni Derin Öğrenme Modelleri: Daha Az Nöron, Daha Fazla Zeka

Araştırma takımı, yeni yapay sinir ağlarını önemli bir görev üzerinde test etmiş ve kendi kendine giden arabaları şeritlerinde tutmuşlar. Ramin Hasani

Yapay zeka, arama motorlarından kendi kendine giden arabalara kadar gündelik yaşantımızın içine girmiş durumdadır. Bu durum, geçtiğimiz yıllarda mümkün hale gelen devasa hesaplama gücüyle ilişkilidir. Fakat yapay zeka araştırmalarından gelen yeni sonuçlar, artık daha basit, daha ufak sinirsel ağlar kullanılarak belirli görevlerin daha iyi, daha verimli ve daha güvenilir şekilde yürütülebileceğini gösteriyor.

Viyana Teknik Üniversitesi, Avusturya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan uluslararası bir araştırma takımı, kıl kurtları gibi küçük hayvanların beyinlerine dayalı yeni bir yapay zeka sistemi geliştirmişler. Bu yeni yapay zeka sistemi, sadece birkaç tane yapay sinir ile bir taşıtı kontrol edebiliyor. Takım, sistemin önceki derin öğrenim modellerine göre kesin üstünlükleri olduğunu söylüyor: Gürültülü girdinin üstesinden çok daha iyi geliyor ve basitliği sayesinde, işletim biçimi detaylı şekilde açıklanabiliyor. Karmaşık bir “kara kutu” gibi görülmesi gerekmiyor ve insanlar tarafından anlaşılabiliyor. Bu yeni derin öğrenme modeli, Nature Machine Intelligence bülteninde yayımlandı.

Avusturya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi. Ç: O.

Kaynak : https://popsci.com.tr/yeni-derin-ogrenme-modelleri-daha-az-noron-daha-fazla-zeka/