Yaz aylarında en sık görülen 8 enfeksiyon ve çözüm önerileri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte herkes tatilde. Ancak deniz ve havuz keyfinizin kabusa dönmemesi için yaz enfeksiyonlarına karşı önlem almak şart! Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman sağlığı tehdit eden yaz enfeksiyonlarını anlattı.

Yaz ayları özellikle ortam ısısının artışı nedeni ile bakteri cinsi mikropların üremesinde kolaylık sağlıyor ve uzmanların açıklamalarına göre bu nedenle sıcaklarda daha çok bakteriyel enfeksiyonlarda artış oluyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, Pudra.com okuyucuları için özellike deniz ve havuz sezonunun açılması ile daha fazla görülen yaz enfeksiyonlarını sıraladı.

1. Mide bağırsak enfeksiyonları

Ortam ısısının artmasıyla birlikte uygun ısıda saklanmayan yiyeceklerde mikroplar kolayca mideden geçip hastalığa neden olabilir. Daha çok ishal ile kusma ile kendini gösterir. Buradaki temel nedenlerden biri, fazla sıvı alımı ile midemizdeki asit miktarı seyrelmesi, böylece bakterilerin öldürülmesini sağlayan önemli bir bariyer olan mide asidinin koruyucu etkisinin azalmasıdır. Diğer taraftan da ortam ısısının artmasıyla birlikte uygun ısıda saklanması gereken yiyeceklerde hatalar olabilir. Bu şekilde yiyeceklerin üstünde çoğalan mikroplar, midede zaten asit bir miktar seyreldiğinden kolayca mideden geçip hastalığa neden olabilir.

2. Su sporları ile ilgili enfeksiyonlar

Havuzlarda uygun klorlama olmazsa yüzeysel cilt enfeksiyonları, göz enfeksiyonları ve dış kulak enfeksiyonu, ciltte kıl kökünün minik iltihaplanmaları gibi enfeksiyonlar görülebilir. Koronavirüs bulaşı açısından ise mesafe kuralını göz ardı etmemek gerekir.

3.

4. Sindirim sistemi enfeksiyonları

Rotavirüs, Hepatit A, Salmonella, Shigella, E. Coli (Turist ishali) olmak üzere çok çeşitli virüs ve bakteriler su sirkülasyonu ve klorlamanın yetersiz olduğu havuzlarda uzun süre canlılığını koruyabilirler.

5. Genital bölge ve idrar yolu enfeksiyonları

Daha çok uygunsuz koşullara sahip havuzlardan kaynaklanır. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, genital bölgede ağrı, kaşıntı ve akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Genital siğiller de, havuzlardan bulaşabilir.

6. Deri enfeksiyonları ve

7.

8. Zatürre

Merkezi klimaların kullanıldığı ortamlardan kaynaklanabilecek ve bir tür zatürre olan lejyoner hastalığı da yaz enfeksiyonları arasındadır.

Peki enfeksiyonlara karşı nasıl önlem alabiliriz? Liv Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, Pudra.com okuyucuları için yaz döneminde sık görülen 8 enfeksiyona karşı korunma önerilerini de şu şekilde sıraladı:

Yaz aylarında görülen enfeksiyonlardan korunma yolları:

  • Klorlamanın ve su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmeyin.
  • Havuzda kesinlikle su yutmamaya özen gösterin. Özellikle sakız çiğnerken, su yutulabileceği için yüzerken sakız çiğnemeyin.
  • Çocuk havuzu ve yetişkin havuzlarının ayrı olduğu tesisleri tercih edin.
  • Islak mayo ile uzun süre oturmayın, mutlaka kurulanın.
  • Havuzun bulunduğu kısma girmeden ayakların antiseptik solüsyonlar ile yıkandığı, havuza girmeden duş almanın ve bone kullanımının zorunlu olduğu tesisleri tercih edin.
  • Havuzdan çıktıktan sonra hemen duş alarak üzerinizdeki olası mikrop ve fazla klordan temizlenin ve temiz çamaşırlar giyin.
  • Havuzdan çıkar çıkmaz kurulanın. Çünkü bazı bakterilerin, uyuz ve mantar gibi enfeksiyonların gelişiminde nem, çok önemlidir.
  • Aktif bir kulak enfeksiyonunuz varsa ya da kulağınıza tüp takıldı ise havuza girmekten kaçının.
  • Göz enfeksiyonları açısından, havuz suyuyla teması en aza indirmek ve bu amaçla yüzücü gözlüğü kullanmak yararlı olur.

Etiket: enfeksiyon, yaz enfeksiyonu, yaz ishali, yaz enfeksiyonları, yazın görülen enfeksiyonlar, sık görülen enfeksiyonlar, enfeksiyon kapma nedenleri, devamı… havuz enfeksiyonu, göz enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu, mide enfeksiyonu, enfeksiyon nedenleri

İLGİLİ HABERLER

İdrar yolu enfeksiyonu

Dış kulak yolu enfeksiyonu

Yazın sık görülen hastalıklar

Vajinal enfeksiyonlardan korunma önerileri