Eylemsizlik Ve Çaresizlik

Sıra dışı bir yaz, ve beklenmedik… Kim tahmin edebilirdi ki? Hayat zaten tahmin üzerine oynanan bir oyun değil, o olasılık üzerine oynanır ve ilerler. İşte bu yaz, tam da aynısı yaşandı hayatımda. Tüm beklentiler ve planlar hiçlikte yer buldular kendilerine. Yok olup havaya karıştılar. Bu havaya karışma bana çok şey öğretti. Beklemediğim bir zaman diliminde… Hayat zaten beklentiler üzerine oynanan bir oyun değil, o eylemler üzerinden oynanır. Eylemsizlik te zihnin ve hayatın durmasıdır zaten. Hep kötü bir şey olarak algılanır eylemsizlik, aslında değil ve size bunu gösterebilirim.

Planlarımın ve isteklerimin hiçbir şekilde gerçekleşmediği bir yaz geçirdim , eylemsizdim yani. Ben kendimle sabit bir şekilde dururken , dünya umursamazca dönüp duruyordu etrafımda. Sonra bir şey fark ettim . Dünyayı ben kontrol edemem fakat kendi küçük dünyamı kontrol edebilirim. Ve saçlarımı kestim, o çok sevip emek verdiğimi… Ani bir kararla yaptım bunu, pişman olabileceğimi bile bile. Çünkü dünya bu kadar hızlı dönerken benim çaresiz oluşum beni oldukça yıpratmıştı. Çaresiz hissetmememin tek yolu ufak ta olsa bir şeyler yapmaktı. Ve sonrası muhteşem bir rahatlama ve mutluluk hissi. Peki bu his saçlarımı kestiğim için miydi? Hiç sanmıyorum. Sonunda çaresiz hissetmeden kendi kontrol ve isteğimle bir şeyler yapabildiğim içindi. Şimdi diyeceksiniz ki bunun eylemsizlik ile ne alakası var, saç kesmek te bir eylem. Fakat şu var , uzun süren eylemsizlik durumu bana bu eylemi getirdi . Yani ben başından beri eylemli olsaydım saç kesmek gibi ayrı bir eyleme ihtiyacım olmayacaktı . O zaman da içinde bulunduğum durumu fark etmeyecektim. İşte bu yüzden eylemsizlik kötü bir şey değildir.

Eylemsizlik kişiyi kendiyle yakınlaştıran , dünya karmaşası ve telaşı içinde kendini hatırlamasını sağlayan bir şey. Eylemsiz olmak ruhen boş olmaktır , hiçbir negatif veya pozitif duygu seni etkileyemez, çünkü kendinlesindir dünya ile değil. Fakat eğer eylemsizliğini çaresizlik olarak hissedip bir şeyler yapma ihtiyacı hissedersen gerçek dünyaya geri dönersin. Ve gerçek dünyanın istek ve beklentilerini karşılamadığını göreceksin. Bu da seni çaresiz hissettirecek. Tekrar başa döndük.